Mitoloji ve tarih içerilerinde şaşırtıcı olduğu kadar tuhaf birçok efsaneyi barındırıyor. Bunlardan bazılarını şöyle derledik.

1. 1000 vajinası olduğuna inanılan Hindu bereket tanrısı Indra

1000 vajinası olduğuna inanılan Hindu bereket tanrısı Indra

Yunan mitolojisindeki Zeus’un Hinduizmdeki karşılığı olan Indra, Zeus gibi yıldırımlar attığına ve kadın kılığına girerek erkekleri baştan çıkardığına inanılan bir tanrıçaydı.  Kendi gibi başka bir tanrı olan Gautama’nın tanrıça olan karısı  Ahalya’yı baştan çıkarmak için Gautama kılığına girdiğinde ve Gautama bunu farkedince, kendisini ironik bir şekilde cezalandırdı ve ona 1000 vajina sahibi olmasına sebep olan bir lanet uyguladı. Ancak diğer tanrılar bir süre sonra bunları birer göze çevirdi ve Indra bugün anıldığı ismi olan 1000 gözlü olan tanrı haline geldi.

2. Guetamala'nın zevkine düşkün kumar azizi Maximon

Guetamala'nın zevkine düşkün kumar azizi Maximon

Hristiyanlık dininin önemli bir kolu olan Katolik mezhebinin hemen hemen her konuda en yüce olduğuna inandıkları bir aziz bulunuyor. Eğer bir gün yolunuz Güney Amerika’ya düşerse siz de bu azizlere hatta fazlasıyla tuhaf olanlarına rastlayabilirsiniz. Bunlara iyi bir örnek olan Maximon, her ne kadar Hristiyanlar için diyanet işleri başkanlığı olarak işlev gören Vatikan kendisine dua etmeyi ve kutsal kabul etmeyi doğru bulmadığını defalarca kez duyurmuş olsa da Guetamala halkı için fazlasıyla kutsal. Maximon’u bu insanlar için vazgeçilmez yapan efsane ise şu şekilde; Bir gün bütün erkekler tarlalarda çalışırken, Maximon bütün bu erkeklerin eşleriyle beraber olur. Durumdan haberdar olan erkekler ise kasabaya döndüklerinde Maximon’u feci bir şekilde öldürürler. Bugün Maximon doğurganlığın, cinsel gücün ve zenginliğin bir simgesi olarak görülüyor. Caddelerde hatta kimi evlerde Maximon sunakları bulunuyor. Başında sombrerosu ve ağzında sigarasıyla gözleri olmayan bir sembol ve etrafında içki içip kendine dualar eden insanlar görürseniz işte o Maximon!

3. Yanlışlıkla evreni yarattığına inanılan Sümer tanrısı Enki

Yanlışlıkla evreni yarattığına inanılan Sümer tanrısı Enki

İnsanoğlu seks ve yaratıcılık arasında bir bağ olduğunu oldukça hızlı bir şekilde çözmüş durumda. Ancak kimse bunu Sümerlilerden daha fazla kastederek ve inanarak dile getirmişdurumda değil. Fazlasıyla iyi bilinen ve Sümer toplumunda önemli bir yeri olan Enki’nin Dünya’yı mastürbasyon yapması sonucu yarattığına inanılıyordu!  Hatta Mezopotamya’da insanlığın medeniyete ilk adımlarını attıklarına inanılan Maveraünnehir yani iki nehrin arası anlamına gelen bölgede yaşamış olan Sümerler Tigris ve Euphrates adını verdikleri bu iki nehrin de Enki tarafından aynı şekilde yaratıldığına inanmışlardır.

4. Europa aşkına kendini boğaya dönüştüren Zeus

Europa aşkına kendini boğaya dönüştüren Zeus

Bugünkü Avrupa kelimesinin de geldiği köken olan ve güzelliği ile bilinen bir kadın olan Europa, Tanrıların babası olan Zeus’un da dikkatini çeker. Europa’nın sık sık arkadaşlarıyla birlikle çiçek toplamaya çıktığını gören Zeus efsaneye göre kendisine aşık olur ve ona sahip olabilmek için kendisini güçlü olduğu kadar uysal bir boğaya çevirir. Boğa öyle uysaldır ki Europa onu bir evcil hayvan gibi görür ve zamanla onun sırtına binebileceği kadar evcilleştiğini düşünür. Bir gün sırtına bindiğinde Zeus Europa’yı alıp, yüzerek denizlerle çevrili efsanevi bir kara parçası olan Crete’ye götürür ve orada tekrar insan-tanrı suretine büründükten sonra Europa’yı kendine aşık etmeyi başarır. Burada sayısız çocuğu olan Europa Crete kraliçesi olur.

İçeriğini Belirle! (en fazla 3 tepki verebilirsin)