Sanat tarihi cinsel içerikleri sebebi ile tartışılan tablo, heykel ve fotoğrafları içeriyor. Bunlar arasında en tartışmalı olan ve en az bilinenleri sizler için şu şekilde derledik.

1. Miss Ruby May, Standing

Miss Ruby May, Standing

İngiltere’de yakın zamanda bir sergiden apar topar pornografik olduğu gerekçesi ile bir tablonun kaldırılması olayının yaşanması bütün basında yankı buldu. Ressam Leena McCall’un eseri olan tablo için bir çok sanat eleştirmeni köşeyazılarında ve eleştirilerinde olumsuz görüşler bildirmelerine karşın Mccall açtığı davayı kazandı ve tablosunu artık özgürce sergileyebiliyor. 

2. Pan and Goat

Pan and Goat

Roma medeniyeti renkli gelenek ve cinsel hayatları ile biliniyor. Roma imparatorluğundan günümüze gelen tartışmalı bir eser olan Pan ve Keçi Roma tarihinde önemli bir yeri bulunan ve Hristiyanlık öncesi inanış kabul edilen Paganizm’in önemli simgelerinden. Ancak eserin sergilenmesi ve teşhiri konusunda oldukça farklı görüşler bulunuyor. British Museum’da yer alan bu eserin Roma Mitolojisinde yeri olan Pan’a en uygun betimleme olması sebeiyle Pan ve Keçi en önemli tarihi kalıntılardan kabul ediliyor.

3. Nude in a Black Armchair

Nude in a Black Armchair

Picasso resim sanatına getirdiği farklı bakış açısı ve resmetme teknikleri ve birbirinden eşsiz eserlerle anılıyor. Ancak bu eserler arasında yer alan Nude in a Black Armchair diğer eserlere nazaran biraz daha farklı. Döneminde de Picasso’ya eleştiriler yöneltilmesine sebep olmuş tablo günümüzde benzersiz bir sanat eseri olarak görülüyor.

4. Dream of Fisherman's Wife

Dream of Fisherman's Wife

Hokusai şaheseri sayılan ve orijinal adı Dream of Fisherman’s Wife olan bu eser 1814 yılında yapılmasına karşın dönemin en iyi bilinen eserleri arasında yer alıyor. Çizimde çıplak bir kadın figürü ve ahtapotun ilişkisi resmediliyor.

5. Robert Mapplethorpe

Robert Mapplethorpe

Amerikalı ünlü fotoğrafçı ünlülerin fotoğraflarından doğa fotoğrafçılığına kadar bir çok farklı alanda çekim yapsa da kendisinin en çok bilindiği ve tanındığı eseri Jim Sausalito. Çektiği fotoğrafın Homoerotisizm içermesi sebebiyle eleştiri oklarının sebebi olan Robert bu konuda sorulan sorulara sanatın özgür ifade alanına müdahale edilmemesi gerektiğini düşündüğünü belirten cevaplar vermiş.

İçeriğini Belirle! (en fazla 3 tepki verebilirsin)