Gerek evliyken gerekse evli değilken çiftler tarafından cinsel birliktelik yaşanabilir. Evli çiftler de dahil olmak üzere kişiler her seferinde döllenmeye müsait olmaktadır. Her seferinden döllenmeye müsait olunduğundan dolayı korunması gerekmektedir. Cinsel yaşamın varlığını sürdürmeye devam ettirmek için korunmalıdır. Bir kadın gebe kalmak istemiyor ise cinsel ilişkilerinde korunması gerekmektedir.

1. Prezervatif

Prezervatif

Erkekler için üretilmiş olan bu korunma yöntemi en çok kullanılan yöntemlerden biri olmaktadır. Genelde lastik benzeri malzemelerden yapılarak spermlerin vajinaya erişmesini önlemektedir. Kolay kullanımı olduğundan dolayı da korunma yöntemlerinin arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Korunmada etkili olması da tercih edilmesinin sebeplerindendir. Aynı zamanda prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıkları da önlemektedir.

2. Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı

Bu haplar kadınlar tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biri olmaktadır. Hapla korunacağı zaman hapın her gün alınması gerekmektedir. Kadında bulunan doğurganlık hücreleri bu hapla sayesinde etkisi geçene kadar öldürülmektedir. Böylece döllenme için uygun bir yumurta bulunmak ve gebelik riski olmaz. Bu haplar kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

3. Aylık iğne

Aylık iğne

Bu iğne sayesinde 30 gün boyunca döllenme ve yumurtalıklarda bir hareket olmaz. İğne diğer yöntemler gibi her gün uğraştırmayı gerektirmemektedir. Ayda bir kez iğne olmak yeterli olmaktadır. Kas üzerine enjekte edilerek olunur. Uğraşı az olduğundan dolayı korunma yöntemlerinde en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Diğer korunma yollarına bakıldığı zaman fiyatı biraz daha pahalı olmaktadır. Adet döneminin ilk günü uygulanması en ideal olmaktadır.

4. Spermisidler

Spermisidler

Bu ürün bir jel olmaktadır. Jel, vajine içine sürülmesi ile kullanılmaktadır. Diğer korunma yöntemlerine bakıldığı zaman biraz daha uğraşmalı bir yöntem olduğu görülmektedir. Bu jeli kullanmak isteyenler ilişkiye girmeden en az 20 dakika önce sürmesi gerekmektedir. Jel, 6 saat etki göstermektedir. Erkeğin hücrelerini öldüren bir jel olmaktadır. Hücreler öldüğünden dolayı gebelik imkanı da ortadan kalmış olmaktadır. Ancak jel varken su yoluyla vajinaya temizlik yapılmamalıdır.

5. Acil kontrasepsiyon

Acil kontrasepsiyon

Yüksek gebelik riski olduğu zaman da bazı korunma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlara ise acil konstrasepsiyon denmektedir. Doğum kontrol hapı unutulduğu zaman, korunmasız bir ilişki yaşandığı zaman veya prezervatif yırtıldığı zaman gebelik şüpheli duruma düşmektedir. Bu durumlarda sonradan kullanılacak yöntemler yer almaktadır. Bunlar sık aralıklar ve dozlarda alınan doğum kontrol hapı, ertesi gün hapları, ilişki sonrası spiral uygulaması gibi seçenekler olmaktadır. Bu seçeneklerin her biri sadece acil durumlarda ve tek seferlik olarak kullanılması gerekmektedir. Bu seçenekler sadece tek seferlik olarak kullanıldığından dolayı düzenli olarak korunma yöntemi olmamaktadır.

İçeriğini Belirle! (en fazla 3 tepki verebilirsin)