Günümüzde bireylerin birçoğu cinsel ilişkiyi sadece cinsel birleşmeden ibaret sanıyor, araştırmalar yapmıyor. Milletçe araştırmayı, öğrenmeyi sevmediğimiz gibi bu konuda da maalesef bilinçsiziz. Ancak bu bahsettiğimiz durum hakkında bilinçi olmanızı, belirttiğimiz hastalıkları adınız gibi bilmeyi tavsiye ediyoruz. Bu hastalıkların birçoğu vücudunuzda kalıcı hasar ve hastalıklara sebep olacağı gibi ölümcül sonuçlarda doğurabilir. Bilinçlenin, çevrenizi de bilinçlendirin.

1. Genital bölgede uçuk.

Genital bölgede uçuk.

Genital uçuk çoğunlukla kadınlarda görülür. İdrar yolu enfeksiyonuna ve daha kötüsü rahim kanserine kadar tehlikesi bulunan genital uçuğun ilk çıktığı anda bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Eğer tedavi olmaz iseniz bu uçuk iyice ilerler ve geri dönüşü maalesef ki olmaz.


2. AIDS

AIDS

Birçok kişinin bildiği cinsel yolla bulaşan hastalık türü AIDS'tir. Söylenmesi bile korkutucu olan bu hastalık; kana HIV virüsünün bulaşması ve ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır. HIV virüsünü kapmış her insan hasta olmayabilir ancak cinsel ilişkiye girdiği birine veya herhangi birine bu virüsü hemen bulaştırabilir. Ayrıca 5 senedir yaşıyorum ölmedik de demeyin. Bu virüs yıllar sonra da karşınıza çıkabilir, AIDS'e yol açabilir.

Peki AIDS'in belirtileri nelerdir?

  • Aşırı zayıflama.
  • Gece uyurken aniden vücudun terlemesi.
  • Halsizlik, bitkinlik.
  • Cinsel organda görülen yaralar.

Gelelim en önemli konuya, AIDS'in kesin bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Sadece ilaç kullanarak yaşam sürenizi uzatabilirsiniz.

ÖNERİMİZ: Biri ile ilişkiye girmeden önce seks geçmişini öğrenin, tanımadığınız ilk kez ilişkiye gireceğiniz ve kuşkulandığınız biri ile ilişkiye girmeden önce mutlaka prezervatif kullanın. Bu işin şakası yok!

3. Hepatit B virüsü.

Hepatit B virüsü.

Cinsel ilişi ile bulaşan hastalıklardan birisi de Hepatit B hastalığıdır. Hepatit B kan yolu ile de bulaşabilmektedir. Tanımadığınız veya herhangi biri ile aynı bardaktan, aynı çatal kaşıktan birşeyler yer içerseniz Hepatit B virüsüne kapılma ihtimaliniz yüksektir.

Peki Hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

  • İdrar yaparken acı çekmek.
  • Ciltte görülen sararmalar.
  • Karaciğer büyümesi.
  • Kusma.
  • Yüksek ateş.

ÖNERİMİZ: Mutlaka Hepatit B aşısı yaptırın.

4. Frengi

Frengi

Bir diğer cinsel yolla bulaşan hastalık da frengi hastalığıdır. Frengi hastalığı vücutta çok çabuk yayıldığı için erkenden teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca Frengi, anneden çocuğa bulaşabilir. ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ ÖNEMLİ!

Peki Frengi'nin belirtisi nedir?

Cinsel ilişki sonrasında veya cinsel ilişkiden bir süre sonra vücutta  çıkan şişkin ve ağrısız bir yara. Hemen bir uzman hekime danışılması gerekmektedir.

5. Tüm bu hastalıkların önüne geçmek için..

Tüm bu hastalıkların önüne geçmek için..

Mutlaka ama mutlaka cinsel ilişkiye gireceğiniz partnerinizin cinsel geçmişini sorun, ne yaşadıysa öğrenin. Karşınızda ilk kez cinsel ilişkiye gireceğiniz bir partner varsa temkinli davranın, prezervatif kullanın. Çok şüpheliyseniz kesinlikle bu cinsel ilişkiyi yaşamayın. Cinsel ilişki sonrasında durumdan rahatsızsanız veya tedirginseniz mutlaka ama mutlaka test yaptırın. Erken teşhis herşeyden önemlidir.

İçeriğini Belirle! (en fazla 3 tepki verebilirsin)